Zabiegi w domu: Derma Roller + serum do twarzy z kwasem hialuronowym

12/09/2015 Ania T.

   Odkąd zaczęłam szkołę, kosmetyka i szeroko pojęta kosmetologia wchłonęły mnie bez reszty. Nie tylko doskonalę się teoretycznie, ale również praktycznie. Oczywiście moim konikiem jest pielęgnacja, więc wiedzę na ten temat poszerzam z wielką ciekawością. Zabiegi, które poznaję na zajęciach staram się powielać w domu, ćwiczę na sobie i na innych. Czasem jednak sama wprowadzam "coś od siebie" i poznaję metody, o których w szkole jeszcze się nie uczyłam. Jednym z takich zabiegów, który wprowadziłam do mojej pielęgnacji, a którego wcześniej nie próbowałam, jest masaż z serum i Derma Rollerem. 

   Kilka tygodni temu, na zakupach w Endorphine (o których pisałam Wam TUTAJ) nabyłam zestaw z Derma Rollerem i ampułkami kwasu hialuronowego od Clareny, przeznaczony do skóry suchej, potrzebującej długotrwałego nawilżenia. Zanim opiszę Wam zabieg krok po kroku, chciałabym Wam powiedzieć parę słów na temat samego kwasu hialuronowego, a także Derma Rollera. 

   Kwas hialuronowy (HA):
 • W organizmie człowieka naturalnie występuje w formie soli sodowej (hialuronian sodu), ponad połowa tego składnika znajduje się w skórze właściwej.
 • Jego podstawową funkcją jest wiązanie wody (1 cząsteczka kwasu wiąże aż 250 cząsteczek wody!).
 • Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem skóry, razem z włóknami kolagenowymi. Spadek ilości kwasu hialuronowego prowadzi do utraty wody w skórze, to z kolei powoduje degenerację włókien kolagenowych. Na skutek tego skóra wiotczeje, traci jędrność i elastyczność, pojawiają się też zmarszczki i spada poziom nawilżenia.
 • Kwas hialuronowy jest składnikiem wielu kremów nawilżajacych i przeciwzmarczkowych, jednak trzeba pamiętać, że jego działanie będzie zależało od tego, czy jest to związek małocząsteczkowy czy wielkocząsteczkowy. 
 • Kwas wielkocząsteczkowy (HMW-HA) nie przenika przez warstwę rogową skóry, pozostaje na jej powierzchni, podwyższając poziom nawilżenia jej zewnętrznej warstwy. Działa jako humektant, osłaniając skórę i zatrzymując wodę w naskórku. Ma również właściwości przeciwzapalne. Wielkość jego cząteczek to ok. 1 MDa. 
 • Kwas małocząsteczkowy dzielimy na dwa typy: LMW, o wielkości cząsteczek poniżej 1 MDa, oraz SLMW, o wielkości cząsteczek poniżej 50 tys. Da. Niektóre sklepu mają w ofercie również kwas ULMW, o wielkości cząsteczek poniżej 10 k Da, spotykane są również takie, których masa cząsteczkowa waha się pomiędzy 3 kDa a 5kDa. W internecie znalazłam różne dane dotyczące przenikalności tych kwasów wgłąb skóry (do skóry właściwej), jednak pozwolę sobie zacytować pracę G.Schroedera z 2010 roku: "Granicą przepuszczalności warstwy skóry są cząsteczki o masie do 3 kDa". Kwas LMW ma wielkość cząsteczek poniżej 1 MDa, z kolei SLMW ma wielkość cząsteczki ok. 50 tys. Da, co daje 50 kDa, skoro więc przez warstwy skóry przenikają cząsteczki do 3 kDa, nie ma możliwości aby niskocząsteczkowe kasy samoczynnie przez tą warstwę przenikały i tym samym dostawały się do skóry właściwej. W związku z tym, jedynym kwasem małocząsteczkowym, który jest w stanie przenikać do głębszych warstw skóry jest kwas ULMW (o ultra niskiej masie cząteczkowej). Kwasy LMW i SLMW o cząsteczkach powyżej 3 kDa działają jedynie w obrębie warstwy rogowej. Mowa tutaj oczywiście o kwasach, będących składnikami preparatów stosowanych na powierzchni skóry (kremy, sera). Kwas hialuronowy zawarty w preparatach do iniekcji jest w sposób inwazyjny wprowadzany do głębszych warstw skóry. Kwasy małocząsteczkowe, tak samo jak wielko, odpowiedzialne są za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry i jej elastyczności. Z kolei kwas ULMW, wnikając do głąbszych warstw skóry, chroni ją przed utratą wody i tym samym zapobiega degradacji włókien kolegenowych, co opóźnia proces powstawania zmarszczek. 
 • W preparatach kosmetycznych (najczęściej tych w formie serum) kwasy o różnej wielkości cząsteczek są ze sobą łączone (np. w zestawie Clareny serum zawiera w składzie 3 rodzaje kwasu hialuronowego).

   Derma Roller:
 • Jest to urządzenie wykorzystywane w zabiegu zwanym mezoterapią mikroigłową.
 • Na obrotowej głowicy znajdują się mikroigły, które różnią się długością, w zależności od miejsca, w którym roller będzie używany (rollery do twarzy mają mniejsze igły ok. 0,2-0,3 mm, szczególnie te przeznaczone do użytku domowego, z kolei te do pozostałych partii ciała mają igły dłuższe, głębiej penetrujące skórę).
 • "Rolowanie" Derma Rollerem powoduje, że w skórze powstają mikrokanaliki. Ułatwia to wnikanie substancji aktywnych zawartych w preparatach kosmetycznych do głębszych warstw skóry, a także stymuluje skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Wpływa to na jej jędrność, elastyczność i młody wygląd. Nakłuwanie mikroigłami powoduje niewielkie uszkodzenie, co stymuluje skórę do samoregeneracji, zapewniając jej tym samym naturalną odnowę biologiczną. 
 • Zabieg Derma Rollerem pomaga w rozjaśnieniu i rewitalizacji skóry, redukuje przebarwienia, , poprawia jędrność i napięcie skóry, a także spłyca zmarszczki. Polecany jest także dla osób z bliznami potrądzikowymi. Stosowany na skórę ud, pośladków czy brzucha pomaga w redukcji cellulitu. Jest to również dobry zabieg dla osób borykających się z rozszerzonymi naczynkami: przy regularnym stosowaniu Derma Roller pomaga w ich redukcji.

   Zabieg na twarz z Derma Rollerem i kwasem hialuronowym:

  Do przeprowadzenia zabiegu będzie nam potrzebny Derma Roller i serum z kwasem hialuronowym (oczywiście jeśli chcemy, możemy używać Dermo Rollera z dowolnym serum, wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć). 

   Pierwszym etapem jest przeprowadzenie diagnozy kosmetycznej skóry (w tym celu najlepiej jest się skontaktować ze specjalistą). 
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu są następujące:
 • podrażnienia i stany zapalne skóry
 • alergia skórna
 • trądzik różowaty
 • przerwanie ciągłości naskórka
 • ropne wykwity skórne
 • choroby skóry
   Następnie należy bardzo dokładnie oczyścić skórę. Wykonujemy dokładny demakijaż, nalepiej jakimś delikatnym i obojętnym dla skóry produktem (np. płynem micelarnym). 
   Po demakijażu warto sobie podzielić twarz na partie, tak jak to pokazuje poniższy rysunek:

   Na całą twarz nakładamy serum, rozprowadzając je delikatnymi ruchami masującymi. Nie czekamy aż serum się wchłonie! Od razu przystępujemy do rolowania. UWAGA! Pamiętajcie aby przed każdym użyciem Dermo Roller dokładnie zdezynfekować! Pamiętajmy o OMIJANIU OKLICY OCZU, A TAKŻE UST.
   Na każdą partię twarzy poświęcamy tyle samo czasu: rolujemy w prawo i w lewo, następnie w górę i w dół, a na końcu na ukos (oczywiście kierunki możecie zmieniać dowolnie), lekko przyciskając urządzenie do skóry. Nie wbijamy go na siłę, nie wciskamy igieł aż do bólu...ruch ma być szybki, ale zdecydowany. Cały zabieg powinien trwać ok. 2-3 minuty
   Po tym czasie serum powinno się już wchłonąć, przynajmniej częściowo. Po zabiegu i wchłonięciu się preparatu, warto zastosować dodatkowo jakiś krem, może być to np. preparat na bazie oleju lub wody- dzięki mikronakłuciom, szybciej się wchłonie. Wszystko zależy od upodobań :) 
   Zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, ruch Derma Rollera na skórze jest wyczuwalny, szczególnie w bardziej wrażliwych partiach, takich jak płatki nosa czy okolice ust. Nie jest to jednak nieznośny ból, którego nie da się wytrzymać i po paru zabiegach można się do niego spokojnie przyzwyczaić. 
   Ze względu na to, że jest to urządzenie do zabiegów domowych z krótkimi igłami, nie nakłuwa ono skóry tak głęboko jak te, stosowane w gabinetach kosmetycznych (z dłuższymi igłami). Ja powtarzam ten zabieg co 1-1,5 tygodnia, nie zauważyłam żadnych niepokojących objawów, a wygląd skóry poprawił się już po pierwszym użyciu: była bardziej napięta i nawilżona. Co prawda zaraz po zabiegu jest zaczerwieniona i trochę bolesna, ale podrażnienie szybko znika. Rano zawsze budzę się z gładką i zdrowo wyglądającą cerą. 
   Jest to bardzo prosty zabieg, jednak tak jak wyżej pisałam, przed zdecydowaniem się na eksperymenty z Derma Rollerem w domu, warto najpierw skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam wykluczyć wszelkie przeciwwskazania uniemożliwiające jego wykonanie. 
   Koszt zestawu z Derma Rollerem i 5 ampułkami kwasu hialuronowego to ok. 100 - 120 zł. Sam Derma Roller do użytku domowego kosztuje ok. 70 zł (wszystko zależy od sklepu). Derma Roller starcza oczywiście na kilkanaście zabiegów, o ile dobrze o niego dbamy :)

A Wy mieliście już kiedyś styczność z zabiegami z Derma Rollerem?

Źródła użyte do napisania posta: 123456. G.Schroeder, "Nanotechnologia, kosmetyki, chemia supermolekularna", Cursiva, 2010
     

   

Podobne Posty

0 komentarze:

Ten blog to nie miejsce na Twoją reklamę i proszę, pamiętaj o tym zostawiając tu swój komentarz!