Zabiegi z kawasami, cz.1- z czym to się je?

11/01/2015 Ania T.

   Jesień to najlepszy czas żaby zdecydować się na profesjonalne zabiegi z kwasami w gabinecie kosmetycznym. Wtedy nasza skóra nie jest narażona na tak dużą dawkę promieni słonecznych jak latem, dlatego też spokojnie możemy oddać się w ręce profesjonalistów :)


   Dzisiaj omówię 3 zabiegi, z 3 rodzajami kwasów, które ostatnio miałam okazję poznać na zajęciach w szkole. 

1) ZABIEG Z KWASEM FITOWYM
   Kwas fitowy naturalnie występuje w otrębach zbóż, a także nasionach strączkowych takich jak np. fasola. Jest to kwas, który nie powoduje mocnego złuszczania i lubi towarzystwo takich składników jak retinol czy witamina C. 

  Dla jakiej cery będzie najlepszy? 
  Ze względu na dość delikatne działanie, kwas ten może z powodzeniem być stosowany nawet do cery naczynkowej. Jednak najlepiej sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej i z przebarwieniami. 

  Jak wygląda zabieg?
  W tym zabiegu chodzi przede wszystkim o zachowanie odpowiedniej kolejności aplikacji poszczególnych kosmetyków: najpierw kwas, potem serum z witaminą C, a na samym końcu serum z retinolem. Wszystkie te składniki mają za zadanie lekko złuszczyć skórę, a oprócz tego rozjaśnić ją, zlikwidować plamy i przebarwienia, oraz nadać jej blasku. W trakcie zabiegu nie stosuje się żadnych dodatkowych urządzeń, ważne jest również to, że oprócz preparatów przeznaczonych stricte do niego, nie stosować żadnych innych kosmetyków, gdyż mogłyby wywołać niepożądaną reakcję. 

  Jak często najlepiej go powtarzać?
   Co 7-10 dni, aby uzyskać najlepsze efekty poleca się serię 6-8 zabiegów.

   Przeciwwskazania do zabiegu:
   -opryszczka
   -trądzik ropny
   -inne zabiegi z kwasami (trzeba między nimi odczekać minimum tydzień)
   -przerwanie ciągłości skóry

   Jak pielęgnować skórę po zabiegu?
   6-8 h po zabiegu nie należy skóry moczyć, myć, ani nakładać na nią żadnych preparatów. Po zabiegu kosmetyczka powinna jedynie posmarować twarz kremem z filtrem. 

2) ZABIEG WYBIELAJĄCY
   W tym zabiegu kluczową rolę odgrywa kwas migdałowy, ma podobne działanie do kwasu glikolowego, ale nie powoduje zaczerwienienia ani podrażnień. Często jest dodawany (w niewielkich stężeniach) do produktów do codziennej pielęgnacji skóry (toników, żeli). Kosmetyki te są polecane osobom, które chcą się przygotować do zabiegów z kwasami- dzięki temu skora powoli przyzwyczaja się do ich działania i zabiegi z kwasami w większym stężeniu nie są dla niej takim "szokiem".

  Dla jakiej cery będzie najlepszy?
  Można go wykonywać nawet przy wrażliwej, naczynkowej czy trądzikowej cerze. Oczywiście najbardziej jest polecany dla cery z nierównym kolorytem czy plamami i przebarwieniami. 

   Jak wygląda zabieg?
   Oprócz samego kwasu, przed zabiegiem dodatkowo wykonuje się demakijaż preparatami zawierającymi ten kwas w niższych stężeniach. Następnie nakłada się sam kwas, a potem go neutralizuje. Następnym etapem jest aplikacja wybielającego koktajlu. Przy tym zabiegu można stosować wszelkie urządzenia, które dodatkowo pomogą w odpowiednim wchłanianiu koktajlu. Później kosmetyczka nakłada na twarz wybielającą, algową maskę.

   Jak często należy go powtarzać?
   Najlepiej raz w tygodniu. 

   Przeciwwskazania do zabiegu:
   -takie same jak w przypadku zabiegu z kwasem fitowym.

   Jak pielęgnować skórę po zabiegu?
   Zaraz po zabiegu można spokojnie myć twarz. Należy pamiętać o jej dobrym nawilżaniu i natłuszczaniu.

3) ZABIEG Z KWASEM PIROGRONOWYM
   Ze wszystkich przedstawionych powyżej, ten kwas ma zdecydowanie najmocniejsze działanie- mocno złuszcza naskórek i jest bardziej "agresywny".

   Dla jakiej cery będzie najlepszy?
   Przede wszystkim dla tłustej, mieszanej i trądzikowej. Nie polecam osobom z mocno wrażliwą i naczynkową cerą (ale jeśli naczynka znajdują się tylko w jednym miejscu, np. tak jak u mnie przy nosie, to w trakcie zabiegu można je zabezpieczyć tłustym kremem).

   Jak wygląda zabieg?
   Ten zabieg jest zdecydowanie łatwiejszy i krótszy niż dwa poprzednie, kwas trzyma się na twarzy tylko przez 2 min (uwaga, jest to wyjątkowo nieprzyjemne uczucie), następnie się go zmywa, neutralizuje i nakłada maskę. 

   Jak często należy go powtarzać?
   Nie częściej niż raz na 2 tygodnie. W przypadku cery mocno tłustej nawet raz na 3 tygodnie- żeby nie podrażniać gruczołów łojowych (może to spowodować jeszcze gorsze przetłuszczanie się).

  Przeciwwskazania do zabiegu:
  -takie same jak w przypadku poprzednich zabiegów (tylko, że tym razem przerwa między zabiegami kwasowymi musi być dłuższa).

   Jak pielęgnować skórę po zabiegu?
   Przede wszystkim mocno natłuszczać- będzie się dość mocno łuszczyć, dlatego ważne jest aby zapewnić jej odpowiedni poziom nawilżenia. Najlepiej także zrezygnować z makijażu, nie będzie on zbyt estetycznie wyglądał na suchej, łuszczącej się cerze. 

KILKA OGÓLNYCH WSKAZÓWEK, DOTYCZĄCYCH PIELĘGNACJI SKÓRY PRZED I PO ZABIEGACH Z KWASAMI:

  • Przed zabiegiem warto skórę "przyzwyczaić" do działania kwasów, sięgając po produkty zawierające ich niewielkie stężenia (toniki, kremy, żele).
  • Po zabiegu nie poleca się stosowania peelingu mechanicznego, skóra sama się złuszcza, więc jej dodatkowe podrażnianie nie jest wskazane. Jeśli już jednak koniecznie chcemy jej "pomóc", to wykonajmy peeling dopiero po mniej więcej tygodniu od zabiegu.
  • Zawsze pamiętajmy o kremie z filtrem! Po zabiegach z kawasami jest to wręcz konieczne, aby uniknąć plam i przebarwień.
  • Najlepszym okresem na wykonywanie zabiegów z kwasami jest jesień, w lato raczej powinno się je odpuścić, ze względu na zbyt dużą ilość promieniowania. 
  • Nie decydujcie się na samodzielne eksperymenty z kwasami w domu. Jeśli już koniecznie chcecie wykonywać na sobie takie zabiegi, to wybierzcie się na szkolenie, do szkoły kosmetycznej...gdziekolwiek. Nie są to substancje, które pozostają obojętne dla skóry, szczególnie te mocniejsze kwasy, takie jak pirogronowy. Warto więc oddać się w ręce profesjonalistów niż zrobić sobie krzywdę ;) 
  • W przypadku kwasów efekt zazwyczaj jest widoczny już po pierwszym zabiegu, ale najlepiej zdecydować się na kilka serii, aby utrzymał się dłużej. 

A Wy, zdecydowaliście się kiedyś na zabieg z kwasami?

PS: Powyższe zabiegi to przykładowe zabiegi, jakie poznałam na szkoleniu z firmą Norel. Zabiegi innych firm mogą się różnić od tych, które zostały przedstawione w tej notce. Jednakże działanie kwasów a także wskazania dotyczące cery pozostają takie same. 

   
           

Podobne Posty

0 komentarze:

Ten blog to nie miejsce na Twoją reklamę i proszę, pamiętaj o tym zostawiając tu swój komentarz!