Zakupy grupowe-mały przewodnik

5/09/2015 Ania T.

   Kupując różnego rodzaju usługi, chcielibyśmy zapłacić za nie jak najmniej, otrzymując przy tym jak najkorzystniejszą ofertę. O serwisach zakupów grupowych, takich jak GrouponMyDeal czy Okazik słyszałam różne opinie. Wiele osób skarżyło się na wątpliwą jakość usług jaką otrzymuje zgłaszając, że zostały one zakupione za pomocą serwisu zakupów grupowych. Czytałam także historie, że ludzie kupowali niektóre produkty w okazyjnych cenach, a potem okazywało się, ze są to...podróbki. Czy warto więc w ogóle kupować za pośrednictwem takich portali? Na co warto zwrócić uwagę szukając ofert i jak znaleźć tą, która będzie najatrakcyjniejsza? Przeczytajcie mój krótki przewodnik :)


Czym są zakupy grupowe?
   Ideą zakupów grupowych jest sprzedawanie usług przez firmy po okazyjnych cenach. Udzielanie tak dużych zniżek jest możliwe pod warunkiem, że dana usługa zostanie wykupiona przez odpowiednią ilość osób. Zniżki są realne, za naprawdę atrakcyjną cenę jesteśmy w stanie kupić np. pobyt w hotelu, kolację w restauracji czy wizytę w salonie kosmetycznym. To nie jest tak, że cena produktu/usługi jest najpierw podnoszona, żeby potem od tej ceny został naliczony rabat- to nie promocje w sklepach na wyprzedażach, gdzie takie sytuacje są na prządku dziennym. Dla firmy, która zgłasza swoją ofertę do takiego serwisu to świetna forma promocji, bo dzięki temu, że gwarantują niskie ceny, mogą przyciągnąć do siebie większą ilosć klientów. Rejestracja na tego typu serwisach jest całkowicie darmowa. Oferty są pogrupowane według miast, co jest dużym ułatwieniem, bo dzięki temu możemy znaleźć usługi w dogodnej dla nas lokalizacji. 
(Część informacji pochodzi z TEJ strony)


Jak znaleźć najatrakcyjniejszą ofertę za pomocą serwisu zakupów grupowych?
 • Zanim skusisz się na zakup, przejrzyj wszystkie oferty z danej kategorii. Przykładowo: chcesz kupić sobie w okazyjnej cenie kupon na wizytę u fryzjera. Nie kupuj tej, którą znajdziesz minutę po wejściu na pierwszej stronie. Może na trzeciej czy czwartej trafisz na inną ofertę, która w lepszej cenie będzie w sobie zawierała większą ilość usług? Ja np. ostatnio chciałam kupić tylko wizytę u fryzjera, ale poszukałam dokładnie i za 80 zł kupiłam kupon, który zawierał masaż, peeling kawitacyjny, hennę brwi oraz fryzjera w jednym, a znalazłam go po 3 dniach intensywnych poszukiwań,
 • Nie ograniczaj się tylko do szukania ofert w swoim mieście. Pomyśl, może akurat w najbliższym czasie wybierasz się na urlop do innego miasta i w tym czasie mógłbyś od razu wykorzystać tam swój kupon? 
 • Sprawdzaj oferty z różnych kategorii. Może się okazać, że dana usługa jest połączona z usługami z innych kategorii. Przykładowo: chcesz kupić kupon na manikiur, więc szukasz go w kategorii "paznokcie", ale dany salon kosmetyczny może przygotować ofertę łączoną, gdzie w cenie kuponu oprócz manikiuru otrzymujesz także wizytę u fryzjera (kategoria "fryzjer"). Wtedy kupon moze znaleźć się w 2 różnych kategoriach, albo tylko w jednej z dwóch. Dlatego czasem warto posiedzieć na takiej stronie dłużej i przejrzeć wszystkie kategorie z interesującej nas dziedziny. 
 • Sprawdź co dokładnie zawiera w sobie oferta i czy nie ma żadnych ukrytych opłat. Wszsytkie z nich powinny być wyszczególnione na stronie, ale zawsze warto wcześniej zadzwonić do miejsca, które wystawiło dany kupon (np. do fryzjera, salonu kosmetycznego czy hotelu) i upewnić się, czy są jakieś dodatkowe koszty, a jeśli tak, to w jakiej kwocie się mieszczą. Może się np. okazać, że wizytę u fryzjera wykupujesz za 60 zł, ale jeśli masz długie włosy, to do ich strzyżenia musisz dopłacić 20 zł, albo jedziesz do hotelu i płacisz 150 zł za pobyt, ale oprócz tego musisz doliczyć koszty wyżywienia albo inne dodatkowe opłaty. 
 • Nie zniechęcaj się, jeśli nie znajdziesz "swojej" oferty od razu. Poczekaj 3-4 dni, sprawdź ponownie. Może do tego czasu jakaś firma wystawi nową, atrakcyjną ofertę? Ja najatrakcyjniejszą dla siebie znalazłam po 3 dniach szukania :) 

Na co należy uważać i jak nie dać się oszukać kupując usługi/produkty za pomocą zakupów grupowych?
 • Przede wszystkim czytaj opinie! Nie chodzi tutaj tylko o opinie na temat samego serwisu, w którym dokonujesz zakupu (chociaż z nimi też warto się zapoznać). Zanim zdecydujesz się na zakup poczytaj opinie o hotelu, firmie, restauracji, salonie kosmetycznym, w którym później wykorzytasz kupon. Media społecznościowe są bardzo rozbudowane, sprawdź czy w komentarzach na Facebooku czy stronie internetowej firmy inne osoby nie skarżą się na kiepską jakość usług, bądź jakieś nieprzyjemności związane z realizacją kuponu w danym miejscu. 
 • Poradź się znajomych. Mnie do zakupów poprzez takie serwisy zachęciła mama, bo sama wcześniej byłam im raczej niechętna. Ale w momencie kiedy usłyszałam, że takie usługi poleca mi bliska osoba, to postanowiłam się skusić. 
 • Uważaj na zbyt atrakcyjne ceny- w poprzenim punkcie (Jak znaleźć najatrakcyjniejszą ofertę) pisałam na temat ukrytych kosztów.  Sprawdź dokładnie CO zawiera w sobie dana oferta, z czego możesz skorzystać w cenie kuponu, a za co dodatkowo należy dopłacić. Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemności w momencie "odbierania" usługi.
 • Sprawdź do kiedy dany kupon jest ważny. Może się okazać, że np. jest ważny tylko przez miesiąc a Ty w tym czasie nie zdążysz go wykorzystać. Pamiętaj także, że niektóre kupony mogą być wykorzystane tylko w konkretne dni (jeśli są to np. kupony na majówkowy czy Sylwestrowy pobyt w danym hotelu). 
 • Słyszałam o sytuacji, kiedy w serwisie zakupów grupowych sprzedawana była bardzo znana paletka do makijażu. Kosztowała wtedy 90 zł (jej cena regularna to ok. 250 zł!). Skusiło sie na nią wiele osób, ale później okazało się, że to...podróbka. Przy takich "okazjach" warto sprawdzić jaka firma jest odpowiedzialna za wystawienie usługi, sprawdzenie czy jej siedziba mieści się w Polsce, czy nie jest podejrzana o żadne inne oszustwa, a także czy posiada jakiś sklep internetowy bądź konto na Allegro. Dzięki temu możemy zweryfikować czy produkty oferowane przez tego konkretnego usługodawcę nie są podróbkami. 
 • Jeśli miejsce, w którym planujesz wykupić daną usługę znajduje się blisko Ciebie, warto się tam wcześniej przejść i sprawdzić jak się prezentuje. Jeśli to np. gabinet kosmetyczny, będziesz miał szansę przekonać się czy jego obsługa, wnętrza, a także jakość sprzętu, którym będą wykonywane zabiegi, są na najwyższym poziomie. 
 • Pamiętaj o specjalnych warunkach, które należy spełnić po zakupie danego kuponu. Na najbardziej znanym polskim serwisie zakupów grupowych 1 osoba może kupić więcej niż 1 kupon, ale tylko jeden z nich może wykorzystać (drugi może dać np. komuś w prezencie). Czytaj dokładnie warunki zarówno serwisu, jak i samej oferty zanim kupisz i wykorzystasz dany kupon. 
 • Nie kupuj pod wypływem impulsu! Przemyśl sobie dobrze, przejrzyj każdą ofertę i sprawdź czy jej zakup w danej chwili na pewno jest dla Ciebie dobrym i atrakcyjnym wyborem. 

Czy warto kupować usługi poprzez serwisy zakupów grupowych?
   Moim zdaniem tak! Znalezienie odpowiedniej oferty nie tylko pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy, ale także pozwoli na odkrycie i poznanie nowych, ciekawych miejsc. Jeśli będziesz kupował rozważnie i rozsądnie, a także stosował się do powyższych porad, powinieneś uniknąć rozczarowań i nieprzyjemnych niespodzianek. Zakupy to przyjemność, ale należy je robić z głową! :)

Lubicie zakupy grupowe?
Często korzystacie z takich ofert?

PS: Ten post nie jest w żadnym stopniu postem sponsorowanym :)

           

Podobne Posty

0 komentarze:

Ten blog to nie miejsce na Twoją reklamę i proszę, pamiętaj o tym zostawiając tu swój komentarz!