Jak powstaje krem? Z wizytą w laboratorium kosmetycznym Ava + reportaż dla TVN Style

4/12/2015 Ania T.

   Osoby, które uważnie śledzą mój fanpage z pewnością zauważyły, że jakiś czas temu miałam ogromną przyjemność wystąpić w krótkim reportażu na temat blogerek urodowych, który został wyemitowany na antenie TVN Style. Niestety, materiał był bardzo krótki i jeśli widz chciał się z niego dowiedzieć więcej na temat naturalnych kosmetyków, to nie miał do tego okazji. Dlatego dziś chciałabym Wam nieco szerzej opisać ten temat, ponieważ sama wizyta w Laboratorium AVA była bardzo ciekawa, inspirująca i warta wspomnienia :)

O FIRMIE:
   Na początku kilka słów o samej firmie- jest to Polska marka, której siedziba mieści się w podwarszawskim Celestynowie. Oferuje szeroką gamę kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. Na szczególną uwagę zasługują 3 linie: Eco Garden, Eco Linea i Eco Body. Dlaczego akurat one? Dlatego, że są to naturalne i organiczne kosmetyki, które dodatkowo posiadają certyfikat EcoCert (więcej o tym certyfikacie przeczytacie TUTAJ). Co ciekawe Ava jest JEDYNĄ polską firmą, która posiada w swojej ofercie linie certyfikowane EcoCertem! Przyznam szczerze, że dopóki nie poznałam tej marki bliżej, nie miałam o tym pojęcia i bardzo się cieszę, że miałam okazję się tego dowiedzieć. Oprócz tego Ava oferuje swoim klientom także inne kosmetyki: parafarmaceutyczne, profesjonalne i takie "zwykłe", które z powodzeniem kupimy w każdej drogerii (co ciekawe, kosmetyki z serii Eko również dostępne są między innymi w Rossmanach).


Kosmetyki z serii ECO Garden

Kosmetyki z serii ECO Body
CZYM CHARAKTERYZUJE SIĘ NATURALNY KREM?
   Aby krem nazwać naturalnym, nie musi on posiadać certyfikatu EcoCert (chociaż ten gwarantuje nam, że jest to produkt organiczny i naturalny). Taki krem nie posiada w sobie żadnych sztucznych aromatów, barwników, surowców pochodzących z rafinacji ropy naftowej (parafiny, wazeliny), PEG-ów, silikonów czy parabenów. Surowce, które są używane do produkcji takich kosmetyków pochodzą z natury. Są to między innymi oleje, ekstrakty z owoców i kwiatów, fitoskwalany (roślinne składniki aktywne) a także wody kwiatowe (np. woda lawendowa, jak w przypadku kosmetyków Ava). Zapach kosmetyków uzyskiwany jest dzięki naturalnym kompozycjom (np. olejkom eterycznym takim jak olejek lemongrassowy). 


JAK POWSTAJE NATURALNY KREM?
   W kremach naturalnych (podobnie jak w każdym innym kremie) wyróżniamy dwie fazy: tłuszczową (w skład której wchodzą emulgatory, tłuszcze oraz woski) i wodną (woda, ewentualnie inne dodatki np. gliceryna czy D-panthenol). Obie te fazy należy zmieszać, aby uzyskać "bazę" dla kremu. Do tej bazy następnie będą dodawane kolejne ingrediencje, które są składnikami aktywnymi, nadającymi kosmetykowi odpowiednie działania (np. łagodzące, wybielające, odświeżające). W profesjonalnym laboratorium do mieszania poszczególnych składników służą specjalne mieszadła, natomiast do "ujednolicania" konsystencji wykorzystuje się homogenizatory. 
   Pierwszym etapem jest dokładne wymieszanie fazy tłuszczowej oraz wodnej. Obie fazy przelewa się do jednego naczynia, a następnie przez kilka minut miesza za pomocą mieszadła, dopóki całkowicie się ze sobą nie połączą. Baza jest gotowa, następnym etapem jest dodawanie składników aktywnych oraz olejków eterycznych.
   Każdy składnik trzeba odważyć na specjalnej, laboratoryjnej wadze. Dodajemy je w określonej ilości, a następnie mieszamy, ponownie z pomocą mieszadła. Jednak to jeszcze nie koniec. Aby krem miał jednolitą, "gładką" strukturę bez żadnych grudek, poddaje się go dodatkowo procesowi homogenizacji, który z dwóch lub więcej skladników jest w stanie wytworzyć jednolitą i trwałą mieszaninę. 


Krem po zmieszaniu składników za pomocą mieszadła


Proces homogenizacji

   Po etapie homogenizacji kosmetyk jest już praktycznie gotowy. Pozostaje go jedynie przełożyć go do nowego słoiczka, który następnie okleja się etykietami i pakuje w firmowe kartoniki.

Gotowy krem

   Bardzo ważnym elementem jest zachowanie czystości podczas całego procesu produkcji. Pracownicy laboratorium noszą nie tylko ochronne rękawiczki, ale także fartuchy i ochronne czepki na głowie (ewentualnie zawsze mają związane włosy). Sprzęt używany do produkcji musi być bardzo często dezynfekowany bądź wyjaławiany, surowce muszą mieć wysoką jakość oraz czystość mikrobiologiczną, szkło i inne drobne sprzęty laboratoryjne (np bagietki, szpatłułki) również muszą być zdezynfekowane. Brudnego szkła czy bagietki nie możemy użyć ponownie. Tylko zachowanie odpowiedniej higieny gwarantuje, że produkt końcowy będzie pozbawiony szkodliwych drobnoustrojów. Jest to istotne szczególnie w przypadku kosmetyków naturalnych, ponieważ do nich nie dodaje się takiej ilości chemicznych konserwantów jak do tych "drogeryjnych". 

GDZIE MOŻEMY KUPIĆ KOSMETYKI NATURALNE?
   Niektóre naturalne perełki z powodzeniem znajdziemy w większych drogeriach, takich jak Rossman czy Hebe. Kopalnią skarbów są także małe mydlarnie czy sklepiki z ziołami i zdrową żywnością (w których często można znaleźć wiele niszowych, naturalnych marek). Jeśli chcemy mieć pewność, że sięgamy po NATURALNY kosmetyk, to patrzmy przede wszytkim na skład (taki produkt nie będzie miał w INCI składników takich jak parafina, wazelina, PEG-i, parabeny itp.) oraz na to, czy posiada certyfikaty świadczące o jego naturalności (np. EcoCert). 

REPORTAŻ DLA TVN STYLE:
   Na koniec chciałabym Wam pokaząc fragment materiału z programu "O tym się mówi" emitowanego na TVN Style, którego byłam gościem (występuję jako druga). Tak jak pisałam na początku, jest on bardzo krótki i niewiele się z niego dowiecie, jednak wszystkie ważne informacje na temat naturalnych kosmetyków są zawarte w tej notce, a reportaż jest dla niej tylko małym uzupełnieniem :)Chciałabym jeszcze raz serdecznie podziękować Pani Monice, technolog Laboratorium AVA, za ogrom wiedzy, który przekazała mi podczas tej krótkiej wizyty. A także pozostałym pracownikom za ciepłe przyjęcie. Dziękuję również ekipie TVN Style za miło spędzony dzień :)


Podobne Posty

0 komentarze:

Ten blog to nie miejsce na Twoją reklamę i proszę, pamiętaj o tym zostawiając tu swój komentarz!